Строительство

Побудуємо:


{{{Обери розділ:}}}
Будівництво [122]
Облаштування [170]
Ландшафт [229]
Як купити чи продати [87]
Документація [27]
Конструкції будинку [130]
Каналізація будинку [3]
Опалення будинку [37]
Стилі архітектури [13]
Проектування [12]
Ремонт будинку [17]
Планування ділянки [60]
Енергозбереження [55]
Дерево [69]
Будівельні матеріали [92]Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Ми рекомендуємо:

Головна » 2012 » Червень » 2 » А що потрібно знати до початку будівництва Текст сторінки
08:21
А що потрібно знати до початку будівництва Текст сторінки

А що потрібно знати до початку будівництва Текст сторінки
Замість передмови

«Закінчивши будівництво будинку, помічаєш,
що при цьому навчився дечому,
що неодмінно треба було знати
перш, ніж починати будівництво ».

Фрідріх Ніцше "По той бік добра і зла".I. Замість передмови.

У своєму житті я побудував кілька індивідуальних будинків, хоча і не будівельник за освітою. Будувала, власне кажучи, бригада будівельників. Я ж був «Забудовником» (ідея, ескіз, планування, проект, забезпечення матеріалами, узгодження, і т.д. і т.ін.). Сьогодні більшість приватних будинків будується точно так же. Розрахувати з точністю навантаження фундаменту, стійок каркаса, перекриттів, кроквяної системи я не зможу. Хоча, інтуїтивно (як правило, з великим запасом), можу припустити потрібні показники для невеликого приватного будинку. Напевно, це закладено в кожному з нас на рівні підсвідомості. У своєму житті, на зорі незалежності України, я будував собі великий і просторий будинок в нинішній, вже, межі Києва. Будував так, як тоді розумів і мріяв. Комплекс тісних радянських квартир і комуналок притаманний кожній людині мого і старшого покоління. Тому будинок мій був величезним, з височенними стелями, просторими кімнатами, перетікають просторами, еркерами, другим світлом і іншими архітектурними шедеврами, повною мірою притаманними і нинішньому індивідуальним котеджного будівництва. Тоді я, як і більшість зараз, не замислювався над екологічним якістю матеріалів, з яких будував, над оптимізацією тепловтрат (згадайте, скільки коштував газ і електроенергія в 1988-1991 р.р.). Головним для мене тоді була кількість квадратних метрів в моєму домі і придумана мною планування. Зовнішні стіни зводив, природно, в 2,5 силікатних цегли з повітряним прошарком. У тому будинку я, на щастя, не живу.

Значно пізніше, в силу службових обов'язків в області альтернативних та відновлюваних джерел енергії, і як людину допитливого, мене зацікавили фізичні процеси, що протікають в будинку. Почав придивлятися до сучасних палаців і вілл, швидкими темпами зводяться навколо Києва. І зрозумів, що, незважаючи на стрімко збільшується різноманіття сучасних будівельних матеріалів і технологій, живий і торжествує в кожному з нас радянський комплекс неповноцінності тісних малогабаритних квартир і дешевої енергії. Із сучасних матеріалів будують такі ж, на вигляд шикарні (в міру індивідуального культурного розвитку) і величезні будинки, як будував і я. Але такі ж збиткові. Дуже точно підмітили це іноземні архітектори, висловивши у розмові свою думку: «Ви будуєте не вдома, а розкішні склади-холодильники з цегли».

Але вражає мене до цих пір те, як організована (вірніше - не організована) система вентиляції будь-якого сучасного (починаючи з радянського періоду) будинку. Вентиляція не виникне сама по собі. Будь-яка система вентиляції працює тільки (!) При наявності припливної вентиляції, що подає свіже повітря, і витяжної вентиляції, що видаляє забруднене повітря з приміщень. Відсутність однієї з цих двох складових системи веде до її припинення. Зі школи ми пам'ятаємо, що тепле повітря легше холодного, і він завжди буде прагнути піднятися наверх, тобто під стелю кімнати (ефект конвекції). Вуглекислий газ поводиться точно також. А якщо немає працюючої системи вентиляції, то він залишається в кімнаті. І «витяжки» під стелею абсолютно не вирішують цю проблему, якщо немає припливу. У міру насичення приміщення вуглекислотою від людського дихання і при відсутності вентиляції, її рівень (червона лінія СО) буде опускатися все нижче і нижче, поки не заповнить весь об'єм приміщення.
А тепер простенька задачка з курсу шкільної фізики.
Довідкові дані. Людина при диханні виділяє від 15 до 18 куб. дм. вуглекислого газу за годину. А наш СНиП вимагає одноразової зміни повітря в приміщенні за 1:00.
Умови. Спальня 15-18 м2 в будь-якому сучасному котеджі або висотному, багатоквартирному будинку. На вулиці -12 ° С. Вікна і кватирки, природно, закриті. У кімнаті 8:00 сплять два дорослих людини. Отвір витяжної вентиляції знаходиться під стелею у ванній кімнаті (але не в спальні). Двері в спальню і ванну закриті.
Питання. Чим будуть дихати дві людини, що сплять в цій кімнаті, якщо отвір витяжної вентиляції хоч і у ванній, але все ж є, а отвори припливної вентиляції немає і навіть не передбачено проектом?
Очевидний і сумний відповідь. До ранку дихати вони будуть тим, що раз або два вже видихнули. Оптимізму, енергії і життєрадісності на початку трудового дня це явище не додає.

Почав я шукати причини цього порушення принципів і правил проектування. Досвідчений і багато знає будівельник мені пояснив, що йде це з радянських часів, коли ця норма СНіПа прораховувалася радянськими проектантами і забезпечувалася інфільтрацією свіжого повітря в квартиру через нещільні примикання дверей і вікон. І тільки одна людина, з багатьох опитаних, побудував собі недалеко від Києва ціле маєток, знав про цей факт, хоча припливної вентиляції у нього в будинку я теж не виявив. А тепер згадайте щілини в рамах і дверях наших радянських квартир! Правда, мене гризе сумнів, що через щілини можна було забезпечити повний обмін повітря в квартирі за 1:00. Хоча, враховуючи розміри радянських квартир, висоту стель і діаметр щілин - цілком допустимо. Ну а якщо не вистачало повітря, для цього у нас, і тільки у нас, було таке винахід, як кватирка. Тобто, витяжка передбачалися в кухні та у ванній, а приплив - через щілини і кватирки. Це був типово радянський, економічний підхід до швидкомонтованих в післявоєнний період і недорогим будівлям, типу «хрущовка».

З тих пір пройшли десятиліття. Будинки стали вище, планування зручніше, стрімкими темпами розвивається котеджне будівництво. У наш побут міцно увійшли нові будівельні назви - пінобетон, пеноїзол, ламінат, изоплен, склопакет, пінополістирол, пінопласт, імпортні скло і мінеральні вати, плівки гідро і паро ізоляції, ДСП, ДВП, OSB плити і пр. Іншими словами - «шкідливостей» в наших будинках стало значно більше. А що змінилося в системі вентиляції житлових приміщень? А б с о л ю т н о н і ч е р о! Нічого не змінилося тому, що вчать сьогоднішніх зодчих ті, кого цього не навчили за роки радянської влади. Звідки їм знати, що вікна, споконвіку за своєю суттю, призначені для освітлення приміщення вдень і для огляду зсередини назовні. Але не для вентиляції! Озирніться уважно в своїй новій квартирі або шикарному будинку. Спробуйте знайти хоча б один отвір запроектованої припливної вентиляції. Вони не передбачаються! Так до сих пір і вважається, що повітря буде потрапляти всередину квартири через щілини. А тепер спробуйте знайти щілини в своїх сучасних металлопластмассовий вікнах (крім відкривається фрамуги, яка зовсім не вирішує проблему) або дверях. Щілин стало значно менше, і дихати в наших сучасних квартирах і котеджах з року в рік стає все важче і шкідливіше. До видихається нами вуглекислого газу, додалися мономери (у простолюдді - пари) фенолформальдегіда (це самий легкий і дешевий клей, яким склеєно, практично, все, будь то фанера, ДСП, ДВП, OSB плити, мінвати, пластики і т.д.) , стиролу (пінопласт і пінополістирол), ізола і т.п. Їх ГДК (гранично допустима концентрація) розраховується виробниками і затверджується нашими сертификатора, виходячи з СНіПа, який передбачає одноразовий обмін всього повітря в приміщенні (квартирі, будинку) протягом однієї години, а не з реальності. А якщо цього обміну немає (як повсюдно у нас), то ГДК якого вищеназваного матеріалу в приміщенні різко зростає, стає токсичним і небезпечним для здоров'я. Плюс видихуваному нами вуглекислота. Букет не для слабкодухих. Але ні будівельників, ні архітекторів, ні екологів це не цікавить, а мешканців (за їх незнання і наївною довірливості до проектантам і нормам) це особливо не хвилює і не турбує. В результаті - ми отримуємо синдром «хворого будинку», добре відомий на Заході, де вперше стала застосовуватися герметична столярка. А «хворий дім», в якому ми проводимо більшу частину часу - це серйозна проблема для здоров'я людини, особливо для дітей.

Боротися з цією державою за зміну СНіПа - справа безперспективна. Почавши з вентиляції, я почав вивчати тему «правильного» індивідуального будівництва. Чому індивідуального? Тому, що і замовникам і будівельникам висоток глибоко фіолетово, ніж будуть дихати живуть в них люди. Їм би швидше побудувати і подорожче продати квадратні метри. А ось індивідуала, думаючого про власне здоров'я і здоров'я своїх дітей, про зменшення енергоспоживання в майбутньому будинку, ще можна в чомусь переконати і щось порадити, особливо на передпроектної стадії.

Заглиблюючись в тему, я повернувся до старовинних, дідівським і прадідівських (тому, як батьківські - це радянські), будматеріалів, методам будівництва та способам застосування в них законів фізики. Всі основні принципи будівництва формувалися століттями на основі практики їх використання і застосування. Наші предки будували «живі» будинки, в яких працювало все без електрики, на основі законів фізики. Ми ж, розпещені дешевою електроенергією і газом, пригнічених агресивною рекламою імпортних технологій і матеріалів, позабували все, що накопичувалося століттями досвіду і практики. Я зовсім не агітую за відмову від вищезазначених благ і досягнень цивілізації. Але, схоже, приходить час думати про здоров'я і економії, повертатися до екологічним дідівським технологій будівництва та енергозбереження в процесі експлуатації, але вже на сучасному рівні.

З упевненістю можна стверджувати, що сьогодні, і на півночі України, а тим більше на її півдні, можна і потрібно будувати індивідуальні будинки з нульовим енергоспоживанням, т.е енергонезалежні! Потрібно тільки «розумно» будувати з природного матеріалу, якого у нас поки що, слава Богу, вистачає. Можна і потрібно збирати і використовувати енергію Сонця, води і вітру, якій, слава Богу, у нас в надлишку. І робити це так, як уміли робити наші предки. Сучасні технології тільки збільшують коефіцієнт корисної дії таких, давно відомих пристроїв, як сонячний колектор для нагрівання води, сонячний фотоелемент (модуль), гідро і вітроенергетичні установки. На екзотичних і нетрадиційних джерелах енергії, які використовують низькопотенційну енергію навколишнього середовища, імплозії, гравітацію, магнітне поле Землі, електромагнітний резонанс і пр., я навіть не зупиняюся.

Раціонально спроектований і правильно побудований за принципом трьох «Е» (економічно, екологічно, елегантно) одноповерховий (двоповерховий) будинок 15м.х15м., Площею ≈ 200-215 м2, наприклад, може коштувати, як однокімнатна квартира в Києві (80-90 тис дол. США). Але! Будинок цей збиратиме енергію Сонця, щодня опалювати (або охолоджувати) себе і зігрівати для господаря воду, поки той зайнятий на роботі. Існують високоефективні вакуумні сонячні колектори, які працюють при температурі до мінус 40 ° С. Навіть за короткий зимовий сонячний день вони здатні нагріти воду в баку-теплоаккумуляторе (360-500 л.) До температури 40-50 ° С. І не вимагати за це запаморочливих сум. Адже Сонце і вітер не вимкнеш, та й ціни на них не ростуть тисячоліттями. Повітря в такому будинку завжди буде насичений киснем і оптимальною вологістю, без використання суперсучасних і недешевих озонаторів, іонізаторів, зволожувачів, кондиціонерів та інших продуктів чиєїсь реклами і ненажерливих споживачів енергії. Дихаючі Біопозитивні стіни-фільтри візьмуть на себе роль легень і бронхів, не пропускаючи в будинок нічого (пил, алергени, запахи, шум, комарі, мошка, мухи та ін), крім чистого повітря. Дихаюча цементно-вапняна штукатурка зовнішня буде шкірою будинку. Можна в будинку знайти ще кровоносну систему (опалення), шлунково-кишковий тракт (водопровід, каналізація та септик), очі (вікна), а не вентиляційні отвори (!) І так далі.

Все вищевикладене дозволило сформулювати прості і зрозумілі кожному забудовнику принципи екотехнологіческой концепції сучасного індивідуального будівництва (Ексіс). Передумови цієї концепції викладені мною в наступному розділі.

Всі ми прагнемо до натуральних тканин в одязі. Так поставтеся до свого будинку, як до улюбленого і живій істоті. Не «одягайте» свій будинок в поліетилен (різні бар'єри) і пластик («вагонка»), не утеплювати його токсичної теплоізоляцією (пінопласт, пінополістирол, скловата і мінвата). Інакше, жити і дихати Вам (якщо буде чим) доведеться в фенольно-стірольний їдальні, спальні, кухні. І ранковий головний біль і «розбитість» - це менше із зол властивих атмосфері «хворого будинку». А в такий же дитячої, з красивими яскравими і ідеально рівними стінами, будуть жити, грати і дихати Ваші діти.

І якщо вже Ви зважилися будувати свій будинок - так будуйте для себе і своїх дітей, а не для престижу, думки оточуючих і знайомих або в гонитві за будівельної модою. Ламайте стереотипи, будуйте «здоровий» будинок! Будуйте економічно, функціонально, естетично, гармонійно і екологічно, обладнайте його енергоефективності, оформляйте самобутньо.


Категорія: Облаштування | Переглядів: 544 | Додав: FreeDOM | Теги: А що потрібно знати до початку буді | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]