Строительство

Побудуємо:


{{{Обери розділ:}}}
Будівництво [122]
Облаштування [170]
Ландшафт [229]
Як купити чи продати [87]
Документація [27]
Конструкції будинку [130]
Каналізація будинку [3]
Опалення будинку [37]
Стилі архітектури [13]
Проектування [12]
Ремонт будинку [17]
Планування ділянки [60]
Енергозбереження [55]
Дерево [69]
Будівельні матеріали [92]Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Ми рекомендуємо:

Головна » 2012 » Червень » 9 » Баня з бруса або колоди
07:33
Баня з бруса або колоди

Баня з бруса або колоди
Будівництво лазні з бруса
Будівництво лазні, сауни. Які бувають лазні або сауни і принципове їх відмінність.


З усього досвіду спілкування з людьми я ясно бачу, що існує принципова плутанина в поняттях «російська лазня», «сауна», «піч-кам'янка».
Це не просто термінологічна, теоретична плутанина: люди часто будують не те, що хочуть. Цьому сприяють і різного роду «маркетологи», які щоб продати свій товар готові ввести клієнта в оману. Але почнемо спочатку. Про користь теплових процедур людство знало тисячоліття. Не будемо тут говорити про сонячні ванни, масажі, про гаряче душі, про теплий одяг. Будемо говорити тільки про лазні, тобто про процедури, пов'язаних з впливом теплого повітря.
Збагатився науковими знаннями зі шкільного підручника фізики: стан атмосфери характеризується температурою і відносною вологістю. Відносна вологість змінюється від 0 до 100%. Температура повітря в лазні змінюється від 30 до 150 ° (інакше це не лазня). У цих межах і знаходиться весь найширший спектр різних лазень світу.
Люди по-різному переносять жар лазні. Але закономірність одна: чим вище вологість, тим меншу температуру можна витримати. І навпаки: чим вище температура, тим меншу вологість можна витримати. Інакше кажучи, температура і вологість в лазні мають зворотну залежність.
Різним людям підходять і подобаються різні лазні: одним тепліше і сухіше, іншим холодніше і вологіше. Це залежить від конституціональних особливостей людського організму. Ці особливості в масштабах нації і формують банну культуру. Мабуть, не випадково в сирої і холодної Фінляндії зародилися сухі і жаркі сауни, а в сухої та спекотної Туреччини прохолодні та вологі турецькі лазні.
Серйозних досліджень на цей рахунок знайти не вдалося. Але дещо є. Шведи виділяють чотири типи лазень:

№ Температура Вологість Назва
1 90-110 ° 5-10% Суха сауна
2 75-90 ° 20-35% Волога сауна
3 45-65 ° 40-65% Парова сауна
4 40-45 ° близько 100% Парова лазня

Всі назви типів бань переведені шведами на англійську, а нами вже з англійської на російську. Тому назви типів можна вважати умовними.
Для нашої людини, який любить швидку їзду і всяку іншу екстремалка, ці типи лазень також існують, однак частіше за верхньою межею. Наприклад, в лазні першого типу фіни підтримують 90 °, а росіяни 120 ° (я зустрічав 140). У лазні третього типу (російська лазня) росіяни зазвичай паряться в режимі 65 ° і 65%, а «герої» - 70 ° і 65%. Детальніше ці два типи лазень порівнюються в статті «Російська лазня традиції та нововведення» (Банбас № 1 (13) / 2001). Лазні четвертого типу я б збирацько назвав турецькими. Там (і не тільки в Туреччині) є кілька різновидів і все не просто. Справа в тому, як приготувати пар, але про це нижче. Лазнях другого типу я довгий час відмовляв у праві на існування, але життя мене переконала. Я свідомо обходжу фінський досвід лазень перших трьох типів (четвертого у них немає). Справа в тому, що про це докладно буде сказано нижче.
Трохи історії. Всі знають, що історія росіян лазень починалася з лазні «по-чорному». Дещо хто знає, що і сауни раніше були «по-чорному»
Мені не вдалося знайти ніяких відмінностей між цими двома банями (тисячолітня історія не зберегла тодішні значення параметрів
температури і вологості). Конструктивно ці лазні ідентичні. Але оскільки вони з'явилися прообразами абсолютно різних лазень, можна припустити, що фіни сильніше топили, але лили менше води, а росіяни навпаки.
До цих пір багато авторів (а серед них і недобросовісні «маркетологи») не знаходять різниці між російською та фінської банями.
Можна іноді попаритися в лазні «по-чорному», вдихнути неймовірний аромат, а потім довго відмиватися милом від кіптяви. Можна іноді надіти обладунки та побігати зі списом. Але це тільки іноді, для екзотики. Ми змушені визнати, що лазня має не тільки свою історію, але і свою еволюцію.
Далі, переходячи до сучасності, ми побачимо, як ця еволюція відбилася на конструкції лазень і банних печей. Але для цього знову необхідний маленький екскурс в область фізики.
Багато хто знає, що пара буває легким і важким. У сухий сауні таких проблем не існує. Вступник в сауну повітря має звичайну атмосферну вологість, але по фізичним законам при нагріванні втрачає її, іноді на порядок. Ще раз: вступник повітря має
природну вологість і втрачає її при нагріванні. При природної вологості молекули води максимально перемішані з молекулами, складовими повітря або, кажучи фізичним мовою, водяна пара максимально дисоційований. Немає великих крапель, які надають пару тяжкість і шкідливі для легенів.
Якщо ми хочемо штучно зволожити нагріте повітря, то повинні прагнути до того, щоб і при штучній вологості пар був
максимально дисоційований. Зі збільшенням вологості завдання це стає все більш важкою. Якщо в перших трьох типах бань зволоження повітря ще можна здійснювати шляхом випаровування води з локально нагрітих поверхонь (каменів), то для турецької лазні це вже не працює.
Якщо ви у себе на кухні нагрієте калорифером повітря до 40 °, а киплячі на плиті чайник з відкритими кришками зволожать повітря до 80%, то це буде не турецька лазня, а душогубка. Цифри температури і вологості будуть дотримані, але пар буде настільки важким, що крім тяжкості і шкоди ви нічого не отримаєте. Практично те ж саме роблять і імпортні кліматичні печі і вітчизняні металеві печі з відкрито
лежачими каменями. Такі печі фактично є печами для сауни і дають хороший пар тільки при низькій вогкості. У цій турецькій лазні немає ніяких парогенераторів. Там підігрівають чотири стіни, підлогу і лавки.
Все це робиться з мармуру. Тільки тоді при вологості близькою до 100% можна отримати легкий пар за рахунок випаровування з великих поверхонь.
Але повернемося до наших лазнях. Банна еволюція створила два способи штучного зволоження повітря: фінський і російський. Фінський це лити воду на відкриті камені, а якщо цього не вистачає, використовувати парогенератор, вбудований в піч або окремо стоїть. Російський це випаровувати воду в замкнутому об'ємі печі.
А тепер спробуємо порівняти ці способи. Зрозуміло, що чим вище температура випаровування, тим більш легким, сухим, дисоційованому буде пар. Ефективна температура у випарнику 100 °, як і спіраль у відкритому чайнику (у сучасних випарниках трохи вище). Температура верхніх каменів у печі сауни до 300 °. Можна, звичайно, нагріти і більше, але тоді відповідно підвищиться температура в самій парній, оскільки відкрито лежачі камені активно випромінюють тепло в навколишній простір.
У гарній російській лазні закриті камені можна нагріти до 700-800 °. Якщо піч побудована правильно, парна при цьому не перегріється, а дисоціація пара буде максимальною. Ось тому і будується в російській лазні велика піч-кам'янка, що каміння лежать усередині печі за дверцятами. Дверцята відкривають тільки на момент підкидання води. На наш погляд тільки така піч має право називатися піччю-кам'янкою.
Тепер про печі. Перед пічником стоїть подвійне завдання: добре прогріти камені і при цьому не перегріти обсяг парної. Для цього піч повинна бути дуже великою, масивною. Будь піч буде гріти обсяг парної. Питання в тому, наскільки. На наш погляд в ідеалі це має бути 40 °.
Решта 20-25 ° добираємо за рахунок підкидання води. Перед першим підкиданням камені повинні бути добре прогріті, а температура сухого повітря в парній приблизно 40 °. Велика піч буде прогріватися дуже довго. Тому ми будуємо печі меншого розміру з регульованим підігрівом сухого повітря, що не залежать від температури каменів.
Є й ще одна сторона питання. Практично всі печі в громадських лазнях інерційного типу, тобто коли піч топиться, підкидати воду не можна. Піч топиться всю ніч, а потім, завдяки великій масі і спеціальним конструктивним хитрощів, тримає тепло весь день до вечора.
Тому на ранкових сеансах парна як правило перегріта, а до вечора тепла не вистачає. Наші замовники не готові чекати цілий день, поки витопити піч, а потім через 2:00 охолоне. Тому ми будуємо печі, які можна топити і при цьому паритися.
Таким чином, наші печі можуть використовуватися для перших трьох типів лазень. Якщо підігрів сухого повітря відрегулювати на максимум, температура в парній буде близько 100 °. При цьому можна підкидати воду зовсім потроху, щоб не обпектися. Якщо відрегулювати підігрів
сухого повітря до 70-80 °, це буде лазня другого типу. Вологість можна буде довести до 25-30%. І, нарешті, справжня російська лазня: 65 ° і 65%. У ній і віник не пересихає і дихається легко.
Які бувають печі

Ми тут маємо на увазі, звичайно, побутові печі. Найпростіша - це прямоточна піч. Вона має піддувало, в яке надходить необхідний для згоряння дров кисень. Повітря входить в піддувало, піднімається вгору, проходить через колосник, на якому лежать гарячі дрова і йде вгору в трубу. Багато століть тому така піч була величезним кроком вперед, відкриттям. Вона допомогла вирішити проблему відводу диму. Дим не потрапляє в приміщення, а виходить на вулицю через трубу. Разом з димом в трубу відлітає велика частина тепла. Часто з туби вириваються іскри і полум'я. Така піч має найнижчий КПД, однак стінки печі все ж прогріваються з часом і починають обігрівати приміщення. Найдивовижніше, що такі печі будують до цих пір, хоча пічне мистецтво зробило крок далеко вперед.
Еволюційно наступний тип печей - це канальні печі або печі з оборотами. Тут сенс в тому, що дим іде не прямо в трубу, а проходить спочатку через канали в печі в сторони і іноді навіть вниз, а потім виходить в трубу, вже неабияк остившім і віддавши тепло печі. Така піч має, зрозуміло, більш високий ККД в залежності від довжини та кількості оборотів.
Мистецтво пічника при будівництві канальних печей полягає в тому, щоб співвіднести довжину і кількість обертів з висотою труби для забезпечення необхідної тяги. Чим більше оборотів, тим вище ККД печі і тим складніше організувати в ній нормальну тягу.
Традиційно печі складали із цегли. Набагато пізніше з'явилися печі з металу, так звані буржуйки. Вони швидше прогрівають приміщення і відповідно швидше остигають, коли припиняється топка. Металеві печі зазвичай мають менше оборотів, ніж цегляні,
і тому - більш низький ККД. Перевага їх мабуть тільки в одному: їх можна купити в магазині і легко встановити. А цегляні печі потрібно будувати на місці.
Інший дуже важливий спосіб класифікації печей практично розділяє їх на два типи: побутові опалювальні та лазневі. До побутових опалювальних печей відносяться: просто опалювальні печі, варильні печі, російські печі (з подом, тобто замкнутим об'ємом усередині печі, який добре прогрівається, але в який не потрапляє дим).

Банна піч
Ці три функції можуть бути скомбіновані, наприклад, можна побудувати опалювально-варильну піч. Вони об'єднані тут в один вид, оскільки всі вони нагрівають щось зовні. Зовсім інакше працюють лазневі печі. Їхнє завдання в першу чергу прогріти камені, які знаходяться всередині печі. Тому лазневі печі по своєму пристрою ставляться скоріше до металургійних печей, ніж до побутових опалювальних.
Теплове навантаження на матеріали печі в банних печах набагато більше, ніж у побутових опалювальних. Тому при будівництві лазневої печі потрібно зовсім інший підхід. Чим сильніше прогріті камені, тим краще пар в лазні. Зрозуміло, стінки банної печі також прогріваються. Вони в тій чи іншій мірі можуть прогрівати парну.
При будівництві банної печі найголовніше при досягненні максимальної температури каменів одержати оптимальну температуру зовнішніх стінок печі. Найпоширеніша помилка при будівництві банних печей полягає в тому, що зовнішні стінки печі виявляються занадто гарячими за рахунок більш холодних каменів, тому при дуже високій температурі пар в такій лазні буде сирий і важкий. При занадто гарячої печі доводиться піч не дотаплівать, що додатково призводить до погіршення якості пари.
Ми рішуче проти використання в російській лазні металевих печей. Як було сказано вище, вони набагато гарячіше, ніж цегляні, в них більше променевого тепла, і тому вони, практично завжди перегрівають баню. Їх можна не дотаплівать, але тоді камені будуть холодними, а пар - важким. Часто металеву піч у лазні обкладають цеглою. Більшість металевих печей виготовляються із сталевого листа товщиною 2мм. Якщо таку піч обкласти цеглою, то можна зробити так, щоб в парній не було дуже жарко. Але при цьому, метал печі буде перегріватися і швидко прогорить. Всі металеві печі, які можна купити в магазині, є фактично печами для саун. Справа в тому, що в сауні нагрівається сухе повітря, і кількість вологи, яка іноді потрапляє на камені, мінімально. Тому в сауні абсолютно байдуже, яким способом нагріти сухе повітря. Буває навіть, що повітря нагрівається регістрами парового опалення. Сухе повітря може бути прогрітий до температури 60-140 градусів будь-яким способом. Єдина вимога, щоб при прогріванні повітря, мінімально вигоряв кисень, необхідний для дихання. Зараз найбільше поширення отримали електричні печі для саун. Магазини пропонують широкий вибір печей фінських і шведських. Є навіть вітчизняні. Будувати дров'яні печі для саун, мабуть не має сенсу, тому що вони продаються в магазині і мають цілком пристойний дизайн. Однак продавці таких печей зазвичай відмовляються від їх установки, тому що установка такої печі вимагає послуг пічника. Ми готові допомогти вам встановити покупну дров'яну піч для сауни.
Тут і далі, ми будемо говорити тільки про цегельних печах для російської лазні.
Банні печі бувають прямого нагріву або періодичні, і печі постійного нагрівання або безперервні. Винятком тут є електричні російські лазневі печі. У них поєднуються як елементи печей прямого нагріву, так і елементи печей безперервного нагрівання.
Взагалі, електричні печі влаштовані зовсім інакше, тому знаходяться поза цієї класифікації. Про них опублікований окремий матеріал.
Печі прямого нагріву.

Полум'я від топкової частини печі проходить через кам'яну завантаження (камеру) У ній є певна кількість чавунних болванок і камені, які зберігають тепло, після протопкі, що цього тепла вистачає на цілий вечір. Паритися під час протопкі такій печі не можна. Те ж стосується будь-яких печей прямого нагріву. Якщо відкрити духовку під час топки і кинути туди воду, то парна негайно заповниться чадним газом і димом. Після протопкі (3-4 години), піч гаситься, і топкова частина порожниною очищується від продуктів горіння і попелу. Топкова дверцята і піддувало щільно закриваються. З боку парного приміщення відкривається дверцята (і ми бачимо що світяться від температури камені) і починаємо процес ширяння.Печі безперервного горіння
У печах безперервної дії, камені розташовані в спеціальній духовці з нержавіючої сталі. Камені нагріваються до температури дещо меншою, зате можна одночасно і топити, і паритися. Кількість каменів у такій печі може бути набагато меншим, тому що втрати тепла заповнюються топкою.

Безперервні та періодичні печі постійно борються один з одним. Є гарячі прихильники періодичних печей і настільки ж переконані прихильники печей постійних.
Спробуємо порівняти ці два види печей.
У періодичній печі, якщо вона топиться дровами, присутній приємний аромат. Але ми повинні віддавати собі звіт в тому, що це аромат кіптяви, тобто, невеликої кількості не спаленого дерева.
При будівництві таких печей одне з найважливіших завдань - максимально спалити кіптява, яка неминуче утвориться на каменях при розпалюванні печі. Повністю кіптява спалити все одно не вдасться, тому і з'явиться приємний аромат при приготуванні пара.
У хорошій періодичної печі кіптяви практично не видно. Не видно її і в парі, який виходить з печі при підкиданні води. Однак, стінки парної швидше темніють, покриваючись кіптявою.
У печах постійного нагрівання, цього не відбувається, тому що дим не проходить через камені. Можна підтримувати високу температуру каменів в закритій духовці, постійно підтоплюючи піч під час банного сеансу. Приємний аромат відсутній, зате обшивка парної довше зберігає свіжий вигляд. Практично, в лазнях з постійними печами, обшивка може потемніти тільки через високу температуру. Але цей процес тривалий і залежить головним чином від породи дерева.


Незалежно від виду палива, печі бувають "гарячі" і "холодні". Це класифікація за температурі зовнішніх стінок печі.
Гаряча піч має температуру зовнішніх стінок приблизно 100 градусів, тому вона своїми стінками прогріває парну. Такі печі можуть бути встановлені в будь парної, але найчастіше використовуються в тих випадках, коли приміщення парної і самої лазні не має постійного опалення іншим джерелом тепла до кімнатної температури.
Холодну піч не можна встановлювати в приміщеннях, які не мають постійного опалення, тому що холодна піч не зможе взимку прогріти парну до потрібної температури. У цьому перевага гарячої печі. Є, однак, і недоліки. Гаряча піч в процесі приготування пара може перегріти парну, так як температура стінок парної буде повільно прагнути до температури стінок печі. При незначному перегріві існують спеціальні техніки, як остудити парну, не остуджуючи при цьому піч. А при значному перегріві, вже не вдасться створити належну вологість в парній, оскільки людині важко це витримати. Тобто, без спеціальних заходів, баня з гарячою піччю поступово прагне до режиму сауни.


Холодні печі мають температуру стінок 40-50 градусів, що відповідає стартовою температурі приготування пари в російській лазні. Однак, прогрів парної холодної піччю відбувається головним чином не від стінок печі, а через спеціальні канали, які забирають прохолодне повітря у підлоги парній і повертають його в парну вже прогрітим.
При досягненні в парній стартовою температури для приготування пара, канали підігріву сухого повітря можна закрити. В цьому випадку прогрівання парної практично припиняється, і температура може рости тільки разом з вологістю при підкиданні пара. При такому способі прогріву, температура зростає значно повільніше, ніж вологість, за рахунок цього, режим в парній більш стабільний. Регулюючи за допомогою каналів стартову температуру приготування пара, ми отримуємо можливість вибирати бажане співвідношення між вологістю і температурою в парній. Інакше кажучи, температура і вологість регулюються незалежно один від одного.
Зі сказаного видно, що ми пропонуємо досить широкий спектр банних печей, по конструкції, споживчим якостям і видам палива. Це ставить наших замовників перед проблемою вибору. Не будемо зайвий раз говорити про обмеження, на кшталт того, що не можна ставити холодну піч в не опалювальному приміщенні. Поговоримо про вибір можливого.
Банна електрична піч
Електричні печі не вимагають відводу диму, тому вони дозволяють побудувати справжню російську лазню навіть там, де немає можливості відводити дим. Крім того, температура каменів в такій печі 300 градусів. Електричні печі мають малий розмір, приблизно 1м на 1м і висота 1,5 м.
Наступне питання: електрика або дрова.
Одні кажуть: я буду займатися грубкою, заготівлею дров, мені подобається топити піч, для мене це невід'ємна частина банного ритуалу, це допомагає мені краще налаштуватися на баню і звільнити душу від суєти. Інші кажуть: не хочу тягатися з дровами, від них сміття і зайвий клопіт, хочу включити піч і піти, а потім прийти і почати паритися. Перші, зрозуміло, виберуть дрова, а другі - електрика. Тут, звичайно, маються на увазі постійні печі. Вибір між постійної і періодичної піччю можна зробити, грунтуючись на порівнянні цих видів печей, викладених вище.
Нам було б набагато простіше спілкуватися із замовником, який прочитає цей розділ і перед тим як зробити замовлення визначиться, чого ж він все-таки хоче.


Опис деревини

Вільха

C вільхою езотерична традиція пов'язує руну людини Манназ. З смолистої, не схильною до гниття деревини вільхи виготовляли палі, які традиційно застосовувалися по всій Європі для закладки підстав під будівлі на багнистих місцевостях. На вільхових палях тримаються фундаменти Венеції і Роттердама, Вінчестерський кафедральний собор і водяні млини на островах Шотландії.
Пов'язана також вільха і з виробництвом мечів, зброярі цінували її деревину за найкращий вугілля для расплавкі металу.
Подібно тису, вільха - дерево "кровоточить", і рубати її вважалося блюзнірством, здатним викликати пожежу на житло того, хто її зрубав. Ймовірно, внаслідок практичного її використання вільха розуміється в езотеричної традиції як якийсь міст, що з'єднує нижнє, підземне царство з надземним царством повітря.
В ірландській і британської міфології вільха як священне дерево уособлює собою обожнювання короля Брана. Переказ повідомляє, що збулися всі пророцтва, які прорекла забальзамована голова Брана, поки її несли через всю країну, і тому вільху пов'язують із захистом, здатністю передбачати майбутнє і віщуванням. Вільха дерево, покровительствують сім'ї; чим більше у сім'ї дітей та онуків, тим сильніше вільха підтримує її членів. Вона зміцнює родинні зв'язки, згуртовує всіх членів сім'ї, їй властиво з'єднувати людей в рід. Якщо ви прийдете до вільхи з проблемами родинних взаємин, вона охоче допоможе вам знайти рішення. Це дерево для жінок берегинь, дерево «великого будинку». Вільха допоможе вам «прив'язати» чоловіка до будинку.

Липа

Липа має приємний рожевий відтінок і чудовий запах (недарма липа знаменитий медонос). Ця деревина благотворно впливає на легені людини. Липа «тепле» дерево; цей матеріал не менш цілющий і красивий, ніж хвойні породи. Сьогодні в нашій країні липа користується найбільшою популярністю при виготовленні саун.
Має низьку теплопровідність.

Осика

Осика дерево, що поглинає негативну енергію. Це властивість осики раніше вважалося магічним. Усім відомий найкращий спосіб боротьби з перевертнями і вампірами осиковий кіл. За старих часів вважалося, що осика відганяє злих духів, тому її висаджували біля житла. У осикової гаю можна знайти притулок від переслідування енергетичного вампіра, в якійсь мірі полегшити наслідки псування і пристріту.
Прямий контакт з осикою очистить вашу ауру від шкідливих впливів. Таким якістю володіє не тільки живе дерево, а й вироби з нього. Спілкування з осикою допомагає при знервованих станах, нав'язливих думках, безпричинному страху. У магії осика вважається деревом, що відводить смерть. Вона сприяє прояву внутрішніх цілющих сил людини, забезпечуючи доступ до нашої справжньої суті, іноді прихованою під оманливою зовнішньою оболонкою.


Ялина

Ялина пропонує свою енергетичну підтримку цілий рік. Вона не несе в собі особливо сильних властивостей, але енергія її постійно доступна тим, хто відчуває в собі взимку недолік сил. Вона дасть вам енергії не більше, ніж необхідно. Ялина допомагає контролювати емоції, налаштовує на філософський лад. Запах спаленої висушеної хвої прекрасний засіб для очищення оселі від шкідливих впливів.Тополь

Тополь абсолютно байдуже до людини дерево. Його особливість полягає в тому, що він, як губка, вбирає все негативне з навколишнього середовища. Тому в містах тополя відіграє роль санітара, покращує екологію.Кедр

Кедр. Про таке дерево, як кедр, слід сказати особливо. Кедр цілюще хвойне дерево, воно дуже багате фітоціднимі смолами, ефірними маслами, крім того, воно дуже красиво. При нагріванні деревина кедра виділяє унікальний аромат, який дуже благотворно, заспокійливо діє на нервову систему, а також вбиває практично всі хвороботворні мікроби. Кедр позитивно впливає на всю імунну систему людини. Він вважається священним деревом і згадується в Біблії 42 рази. Якщо ви не можете дозволити собі замовити всю внутрішню обшивку сауни з кедра, хорошим виходом з положення буде зробити кедровий стеля тоді ви і ваші гості зможуть все-таки насолоджуватися цим неповторним ароматом.

Абаши
Абаши це африканське дерево. Назва цього матеріалу ви можете зустріти в різних транскрипціях абаш, Апачі, абаки. Цей матеріал відрізняється тим, що на ньому практично немає сучків, він має пінопласту будова, приємний на дотик. Але основна властивість абаша його низька теплопровідність (вона близька до нуля), немає глибинного прогріву. І справа навіть не в тому, що полиць із абаша не прогрівається до температури навколишнього середовища (тобто гарячої сауни), а в тому, що він дуже швидко приймає температуру тіла людини, яка на нього сідає.

Зруби
Народна баня
За всім нашим попереднім статтям і міркувань виходить, що російська лазня доступна тільки дуже багатим людям. Так воно до цих пір і було. Але всі ці роки нас мучила совість, що ми нічого не можемо запропонувати людям не дуже багатим. Ця серія статей присвячена саме тому, як зробити російську лазню дешевше, і якщо від цього щось погіршиться, то пояснити, що і чому. Кожен замовник-забудовник повинен розуміти, що він отримає в кінцевому рахунку і вибирати прийнятне співвідношення ціни і якості.

Будиночки-срубікі
Це не властива нам тема. Ми не займаємося будівництвом банних будинків. Ми як Лев Толстой пишемо на цю тему тому, що не можемо не писати.
Івано-Франківські хлопці будують рубані лазні. Вони кажуть, що якщо полиць в парній прикріпити до стіни - це колода стіни швидко згниває. Тому полки вони у себе роблять з ніжками і ставлять їх на підлогу. А вже у підлоги, говорять вони, така доля, що його доводиться часто міняти. Мій давній знайомий архітектор Аргиропуло ще при комунізмі жив у квартирі, глуха стіна якої виходила на вулицю. Він говорив, що якщо до цієї стіни присунути шафу, то між шафою і стіною через день-два з'являється вогкість і починають літати мошки. Якщо шафа знову відсунути, то через день-два все повертається до норми. Ясно, що товщина стіни була менше, ніж потрібно або теплоізоляція була вибрана неправильно.
Все це змушує замислитися. Якщо шафа не стоїть біля стіни, то природні конвективні потоки в кімнаті підсушують стіну, і мошок не буде. Шафа перекриває ці потоки і на внутрішній поверхні стіни утворюється конденсат. Чесно кажучи, я не зустрічав будівельників лазень-саун, які б спантеличувалися цим питанням. Вони просто пришивають до стіни утеплюючий пиріг.


Сьогодні на вулиці - 20 ° С, а в парній для простоти +20 ° С (чи то ще не прогрілася, чи то ще остигає). Це без утеплювача. Точка роси знаходиться в товщі стіни.
А тепер - з утеплювачем. Температурні умови на вулиці і в приміщенні колишні. Видно, що точка роси зміщується до внутрішньої поверхні стіни. Вона може виявитися і в утеплювачі.Ефективність утеплювача парної істотно вище, ніж ефективність утеплюючих властивостей стіни. Тому ясно, що нуль температури - точка роси - місце утворення конденсату при додатковому утепленні стіни мінераловатним утеплювачем зміщується всередину приміщення. Якщо точка роси опиниться на внутрішній поверхні мінераловатної стіни або в утеплювачі, який не сохне, вас чекають проблеми. Зрозуміло, необов'язково точка роси опиниться в утеплювачі. Все залежить від товщини стіни і теплоізоляційних властивостей матеріали стіни, а також від температури "за бортом". Практика показує, що якщо стіна зроблена з бруса 15х15см або з колод діаметром 20см, то конденсату не уникнути. Ми в таких випадках застосовуємо стандартний нормальний спосіб боротьби з конденсатом. Між внутрішньою поверхнею стіни і утеплювачем організовується повітряний проміжок завтовшки 5 см. Щоб у цьому проміжку було конвективний рух повітря потрібно організувати приплив (у підлоги) і вихід (у стелі).
Повітряний проміжок між стіною і утеплювачем приводить ситуацію практично до першого малюнку. Повітря з парної береться у підлоги і вентилює повітряний промежуток.Прімер організації припливу повітря в проміжок між утеплювачем і стіною.
В результаті цього, товщина утеплювального пирога разом з повітряним проміжком, вагонкою і решетування становить приблизно 15 см. "Баньки", як правило, будуються маленькими, тому втрата 15 см - це суттєво.
Що ми маємо сьогодні? Невелику лазню люди будують зрубом з товщиною колод 15-20 см або з "олівців" (оциліндрованої колоди) або, останній "писк моди", з бруса 15х15 см. Потім запрошують нас і просять утеплити парну. Коли з'ясовується, що від зовнішніх стін треба
відступати 15 см, хапаються за голову, тому, що парна стискається до розмірів нужника. Починаються пошуки "варіантів": обшити без утеплювача, без фольги, і т.п. Марно. Все одно буде гнити. У капітальних багатих будинках, де стіни мають товщину близько 50 см такої проблеми не існує. Там при будь-якому утеплювачі промерзання не загрожує. Тим більше, якщо є стаціонарне опалення. Висновок один: якщо ви не "новий росіянин", не будуйте лазню з бруса або зрубу. Розумію, що декого це може глибоко шокувати: а як же традиції, російський дух і інш. Ми вже десь писали про розумне співвідношення між традиціями і прогресом. Ясно, що до-після війни-революції не було іншого виходу, як слідувати традиціям. Не було матеріалів, технологій. Будинки ставились на осикові пеньки, а нижній вінець зрубу лежав на землі. Щоб поміняти зогнилий нижній вінець потрібно було сходити в ліс, спиляти там дерево і дотягнути його до будинку. Зараз інші часи.
Добре подумавши, ми зрозуміли, що краще робити лазні каркасної конструкції. Можна, звичайно, паритися і в не обшитому зрубі, але це мало кому приємно через смоли і агресивного запаху розігрітої хвої. Каркас лазні можна зібрати з вертикальних дерев'яних стійок завтовшки 10см. Зовні каркас потрібно обернути вітрозахисним матеріалом (ізоспан, ютофол) і обшити дошкою або вагонкою. В десятисантиметрові товщу каркаса вкладається будь мінераловатний утеплювач (ізовер, роквол, парок і т.п.). Вони зазвичай продаються плитами або рулонами товщиною 5 см. Рулони краще, ніж плити, тому що м'яким утеплювачем простіше закрити щілини і повніше заповнити осередки каркаса. Якщо куплений м'який утеплювач завтовшки 5 см, його потрібно класти в два шари. Ясна річ, що його можна стиснути до товщини менше сантиметра, але цього робити не потрібно. Сенс утеплювача насправді в тому, щоб використовувати хороші теплоізолюючі властивості повітря. Повітря є чудовим теплоізолятором, якщо він нерухомий. Конвективний рух повітря від гарячої поверхні до холодної гаситься у волокнах утеплювача. Повітря теплоізолюється приміщення краще, ніж мінерал утеплювача. Просто утеплювач дозволяє припинити конвекцію повітря між гарячою і холодною стіною. Саме тому й не треба сильно стискати утеплювач. Якщо написано, що товщина 5 см - значить п'ять, а два шару буде десять.
Зсередини каркас з утеплювачем закриваються фольгою і обшиваються вагонкою. Лавки можна розкріплювати по стінах до каркасних брусків. Таким чином ми отримуємо ефективно утеплений будинок з мінімальними втратами корисної площі. Утеплювач "дихає" і сохне через вітрозахисну плівку. Те ж саме відбувається і з брусками каркаса.
Ми не проти зрубів і брусів. Просто в цьому випадку потрібно або паритися в зрубі, не обшиваючи його нічим, ні зовні, ні зсередини, або жертвувати 15 сантиметрами від зовнішніх стін парної. Найрозумніші роблять зруб лазні з осикових колод, зрозуміло, нічим вже обшивати не треба. Це відразу вирішує всі проблеми. Зруби, проте, дорожче, ніж каркасні конструкції, а ми тут говоримо про порівняно дешевих варіантах для не дуже багатих людей. Голота на вигадки хитра. Є ідея будувати стіни з європіддонів. Всередину піддону також вкладається утеплювач. Ми не пробували реалізувати цю ідею. Зрозуміло, міцність цієї конструкції залежатиме від способу скріплення піддонів між собою. Якщо така стіна акуратно обшита зовні і всередині, ніхто ніколи не дізнається, з чого складаються ваші стіни.
Зрозуміло, що суцільний брус або зруб плюс утеплювач, плюс повітряний проміжок - це ефективніше утеплення, ніж каркасна конструкція. Більш ефективна, але не набагато. У такого роду лазнях зазвичай не передбачається стаціонарне опалення. Тому там ставиться зазвичай або металева піч для сауни, або гаряча російська банна пекти. Обидві ці печі ефективно прогрівають приміщення. Іноді виявляється, що при установці гарячої російської банної печі приміщення вже прогріте, а камені ще не готові. Приміщення доводиться перегрівати, а потім студити. Тому деяке зменшення теплоізолюючих властивостей каркасної конструкції не шкідливо, а як би навіть корисно.
Грубки (російська лазня з сирим паром)
Ми вже багато писали про те, що в російській лазні принаймні віник не повинен пересихати. Це означає, що вологість повинна бути близько 60% або більше. При цьому пара повинна бути прозорим і легким для дихання. Саме для створення таких умов і доводиться будувати великі, важкі, дорогі цегляні печі. Вони повільно прогріваються, зате дозволяють прогріти камені до високої температури, яка необхідна для створення легкої пари і при цьому не надто перегріти приміщення. У банних печах, на відміну від опалювальних, розрахунок опалювальних властивостей печі стає невизначеною завданням. Якщо мені скажуть: ти, розумний пічник, розрахуй мені таку піч, щоб в моєму приміщенні при досить добре прогрітих каменях було б не дуже жарко. Я на це відповім, що я готовий це зробити, якщо ви мені скажете, яка у вас температура за вікном. Якщо пекти буде зроблена для температури мінус 20 градусів, то при плюс 20 градусах приміщення, природно, виявиться перетопленим. Те ж саме стосується і опалювальних печей. Тільки там просто треба менше топити, якщо на вулиці не дуже холодно. А в банних печах так поступати не можна, тому що погано прогріті камені дадуть сирої важкий пар. Вельмишановний Ковалів при проектуванні опалювальних печей розраховує тепловіддачу стінок печі пропорційно площі
приміщень, які ця піч опалює. Він також упевнений, що потужності печі вистачить, щоб прогріти всі приміщення в будь-який мороз. Це дуже високий рівень проектування, але при цьому все одно мається на увазі, що коли на вулиці не дуже холодно, потрібно відповідно менше топити.
Ми також багато говорили про те, що металеві печі - це печі для саун. Тому що метал сильно нагрівається і дуже швидко прогріває приміщення. А камені, практично при будь-якої конструкції, нагріваються абияк, тому пара виходить сирою. Ми писали також про те, що обкладення металевої печі цеглиною приводить до швидкого прогорання металу, тому такі печі обкладати небажано.
У цьому питанні також можливий компроміс, тільки треба ясно розуміти, що ми при цьому отримуємо і чим жертвуємо. Отримуємо ми, ясна річ, простоту і дешевизну. Жертвуємо ж ми легким паром. Можна трохи протопити металеву дров'яну піч, налити на камені багато води і отримати сирої важкий пар, як в сауні з парогенератором. Якщо вологість досягне 60%, то віник не пересохне, проте дихати буде важко. По суті справи, все це вже давно описано в інших матеріалах нашого сайту, і лише порівняно недавно люди перестали питати, чи можна обкласти металеву піч цеглою. Зрозуміло, звідки береться таке бажання: паритися в сиром пару важко і неприємно. Та й ті, хто побудував сауни з парогенератором, підтримують в них вологість на рівні 15-20%, тому що вище вже неприємно, а нижче не корисно. Віником в такій парній користуватися практично неможливо.
Уважні читачі скажуть: "ну скільки вже можна повторювати одне і те ж, коли ж буде щось новеньке". Мабуть, це написано для неуважних читачів, а уважним приношу свої вибачення. Ми кілька разів брали участь в банних виставках. Там бігають в безлічі різні винахідники металевих печей, які хочуть простим і дешевим способом зробити нормальну російську лазню. Проте успіху в цьому немає.
Пропонуємо свій компромісний варіант. Обкладаємо металеву піч цеглою. Відстань між цеглою і металевою піччю має бути приблизно 15 см. У цій цегляній кладці товщиною в півцеглини монтується дверцята для підкидання води на камені, які лежать зверху печі. Крім того, у цій же кладці вмонтовуються ще такі ж 4 дверці. Вони призначені для регульованого прогрева парної. Розташовуються вони: дві у підлоги і дві сантиметрів на тридцять вище верхнього шару каменів, тобто свідомо вище металевої печі. Коли дверцята відкриті, розігріта піч втягує повітря з парної в нижні дверцята і викидає його назад в парну через верхні дверці. Дверцята ці повинні бути досить великими, бажано чотирирядними. Коли парна прогріта до достатньої температури, ці дверці закриваються або злегка прикриваються.
Що ми отримуємо? Регульований прогрів парної, ослаблення теплового навантаження на метал печі в порівнянні з простим обкладення пічки і трохи вищу температуру каменів. Крім того, пара в парну потраплятиме не тільки через дверцята для підкидання, а й через верхні дверці для прогріву. Проходячи достатньо довгий шлях в гарячій повітряному середовищі до виходу в парну, пара дозріває і додатково диспергирует. Практика показує, що цей варіант реальний. Металева піч прослужить довше і пар виходить легше. У цій ситуації можна доводити вологість до 60% і користуватися віником. Зрозуміло, пар буде більш сирим, ніж в справжньої російської банної печі. Проте паритися і дихати в ньому можна.
При цьому, вентиляція парною повинна бути організована також, як у справжній російській лазні, тобто вікно на вулицю і щільна двері з порогом.
Ніяких вхідних і вихідних вентиляційних отворів, як у сауні, робити не потрібно.
Хотілося б застерегти від ілюзій, що така конструкція замінить справжню класичну гарячу або холодну російську банну піч.
Просто цей матеріал написаний для тих, у кого або немає грошей, або живе дуже далеко і організувати будівництво на великій відстані
складно і дорого. Така піч буде повільніше і гірше прогрівати баню в мороз. Важливо усвідомлювати, що така піч сконструйована за принципом "холодної" печі, тобто вона не зобов'язана прогрівати вашу парну при температурі - 20 ° С. Поступово прогріє, але не так швидко, як відкрита металева піч. Досвід показує, що ті, хто замовляє сауну з парогенератором, в реально експлуатації не доводить вологість до 60%, тому що сирим пором важко дихати. Проте, ми дуже сподіваємося, що цей середній проміжний компромісний дешевий варіант дозволить багатьом людям паритися віником в лазні.


Категорія: Проектування | Переглядів: 1080 | Додав: FreeDOM | Теги: Баня з бруса або колоди | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]