Строительство

Побудуємо:


{{{Обери розділ:}}}
Будівництво [122]
Облаштування [170]
Ландшафт [229]
Як купити чи продати [87]
Документація [27]
Конструкції будинку [130]
Каналізація будинку [3]
Опалення будинку [37]
Стилі архітектури [13]
Проектування [12]
Ремонт будинку [17]
Планування ділянки [60]
Енергозбереження [55]
Дерево [69]
Будівельні матеріали [92]



Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Ми рекомендуємо:

Головна » 2011 » Лютий » 26 » Традиційні техніки землебіта
12:15
Традиційні техніки землебіта


За матеріалами книги «Школа сільської архітектури або повчання, як будувати міцні доми про багатьох поверхах з однієї тільки землі, або інших звичайних і дешевих матеріалів


За матеріалами книги «Школа сільської архітектури або повчання, як будувати міцні доми про багатьох поверхах з однієї тільки землі, або інших звичайних і дешевих матеріалів, складена Франциском Коантеро у справній та повної переліки (переклад Олександра Барсова)», виданої в Москві в 1794 році .

Для роботи необхідні тесані дерев'яні дошки довжиною 10 футів (м'яке дерево, краще соснове і ялинове), заввишки 2 фути 9 або 10 дюймів. З них виготовляють опалубку. В один щит для опалубки зшиваються разом 3 дошки. Для перенесення щитів прибивають ручки. Використовується особлива дошка для кутових щитів (для стику).
I спосіб землебітія

Верстат для землебітія

Рис. 1. Верстат для землебітія:
1 - фундамент товщиною 18 дюймів; 2 - лещата, 3 - бічні дошки; 4 - бруси, 5 - розпірка; 6 - клини, забивати в лещата для притиснення брусів і бічних дощок до стіни.

Трамбування (калатало) робиться з твердого дерева (дуб, ясен або бук). Найбільш зручний пень чи корінь (через жилавою). Робиться колода довжиною 10 дюймів, шириною 6 дюймів і товщиною 5 дюймів.
Будівництво

Спочатку створюється підстава, що піднімається над землею на 2 фути (для запобігання всмоктування вологи). Лещата встановлюються в певних місцях. Довжину дощок у 10 футів ділять на три частини, і посередині кожної частини ставлять лещата. До всякої опалубці використовують 4 людини.

Перед початком набивання поверхню верстата зсередини обливається вапном, потім засипають землю. Один шар землі не більше 3 ... 4 дюймів. Наминають землю спочатку навколо, потім середину, після впоперек. Шар умятой землі стає товщиною в 2,5 дюйми, тобто в 1,5 рази тонше спочатку засипаного шару. Після того, як робота закінчена, верстат можна знімати і рухати далі.

Лещата завжди впираються в ніжній умятий шар.

Коантеро стверджує, що у Ліона землебітного будинки стоять по 165 років. Для обробки віконних і дверних прорізів краще підходить камінь, так як він добре зв'язується з землею. Так само придатний і цегла.
II спосіб землебітія

Верстат для землебітія

Рис. 2. Верстат для землебітія.

Як повідомляє Коантеро, цей спосіб вживався у Савойї і на окремих територіях Бюже (Бургонь).

Спосіб набагато простіше. Підстава влаштовується таке ж, як і вся інша конструкція, тільки лещата роблять дуже довгі і наголошують їх у землю (тобто в грунт).

При виготовленні частини стіни затиск розбирають, а бічні дошки просто посувають далі.

У цьому способі стіна виходить однорідної через відсутність вапняної прошарку. При такому способі висота будинків обмежується висотою лещат. Автор відзначає, що в Бюже будинку з землебіта не такі високі, як у Ліоні, так як важко закріпити в землі великі дерева.

Останній спосіб хороший для господарських споруд, в той час як перший підходить для великих споруд (будинків, лікарень, фабрик, храмів і тому подібного).
Огорожі

«Парканом з умятой землі можна скоро і без великого утриманні обнести двори і сади в хуторах, цілі заміські доми, парки, гаї, сади, словом, всякі сільські місця».

При висоті стіни в 10 футів її товщина в підстави дорівнює 18 дюймів, а під дахом 14 дюймів. 6 футів висотою 14 дюймів внизу і 13 дюймів вгорі. Необтесанние дошки використовуються для зв'язку стін. Вони вмуровують всередину. Дошки підкладаються і під балки перекриттів.

Покрівля покривається гонтом.
Вимоги до землі

Всі роди землі бувають хороші, якщо ні безсочни, ні худі, ні занадто огрядних:

    * Всі землі, які відбуваються з царства рослин;
    * Всяка клейка земля; вона називається так само глиною;
    * Всяка тверда земля, змішана з піском, - є сама здатна до земляний роботі.

«Ще інші ознаки, суть такі: якщо при розкачування цільного шматка землі не розпадаються, якщо брили на ріллі буде перебирати, чи є земля під час великого спеку отримує щілини де миші роблять гнізда, де земля важить майже перпендикулярно на стінах, де важко розтерти землю , і де колеса роблять глибокі та міцні смуги ».

Якщо використовують різні види землі, то їх змішують разом. У суміш можна додавати дрібні мінеральні частинки (вапно, піщинки), але не рослини. Чим жирніше земля, тим більше в неї потрібно додати землі «худої», легко розсипається, тобто піщаної. Порцію впізнають на досвіді.

Роблять подобу «пасок», які не повинні розсипатися.

«Втім, можна вживати для дослідження і збільшувальне скло, терти землю на папері і на полотні; якщо вона фарбує, то хороша. Так само можна її зав'язати в щільну ганчірку і опустити на 24 години в склянку, наповнену водою; якщо клейкість отсядет на дно склянки, то така земля зручна до вживання ».

Для роботи береться грунт з глибини до кількох футів. Відсіваються великі камені, коріння тощо. Зубці у грабель для відсіювання один від одного відстоять на відстань 15 ліній, що б залишали камені завбільшки з горіх. У сиру погоду землю вкривати. Земля не повинна бути ні занадто суха, ні занадто волога. У першому випадку вона не з'єднується, в другому робиться як тісто. Вона повинна мати свою натуральну вологу. Припустимо змочування.
Час роботи

6 працівників за 16 днів або три тижні можуть побудувати будинок 288 квадратних футів (23,5 м2), якщо підстава вже готове.

Обмазують стіни або вапном, або сумішшю вапна з піском, або алебастром, або сумішшю вапна, глини та вовни. Перед обмазкою стіни потрібно просушити. Просушування триває кілька місяців. Для обмазки стіни надсекается зверху вниз. Рецепт «хряща» (розчин для обмазки): 4 ... 5 лопаток вапна і 8 ... 10 лопаток з піском. Перед обмазкою стіна змочується водою, а потім обмазується віником. Це найдешевша, хоча і не найкрасивіша штукатурка. Можна наносити штукатурку звичайним способом, тобто кельмою. Потім стіни біляться вапном. Під тинк алебастром потрібно забивати в стіну цвяхи. Алебастр йде на внутрішню штукатурку.

Розписувати стіни краще фрескою.

Спосіб виготовлення земляних цеглин

Рис. 3. Спосіб виготовлення землебітного цеглин.
1 - упори; 2 - форми для приготування цеглин; 3 - кам'яну основу під форму.

Коантеро винайшов спосіб виготовлення земляних цеглин. Їх оптимальний розмір 12 дюймів завдовжки Х 9 дюймів висотою Х 9 дюймів шириною. «Допомогою таких цеглин пан Коантеро має намір робити склепіння, яких міцність і доброта повинна однакож спершу бути звідана досвідом», - пише Барс.

Теги: грунти, землебітного стіни


Категорія: Конструкції будинку | Переглядів: 370 | Додав: Serhiy | Теги: грунти, землебітного стіни | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]