Строительство

Побудуємо:


{{{Обери розділ:}}}
Будівництво [122]
Облаштування [170]
Ландшафт [229]
Як купити чи продати [87]
Документація [27]
Конструкції будинку [130]
Каналізація будинку [3]
Опалення будинку [37]
Стилі архітектури [13]
Проектування [12]
Ремонт будинку [17]
Планування ділянки [60]
Енергозбереження [55]
Дерево [69]
Будівельні матеріали [92]



Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Ми рекомендуємо:

Головна » 2011 » Лютий » 26 » Зроблені з колод стіни
11:56
Зроблені з колод стіни


З різноманіття вживаних в будівництві матеріалів найбільш гігієнічними і екологічно чистими є конструкції з цільної деревини. На відміну від бруса в колод не зрізаються природні, найщільніші і стійкі до ураження гнилями та


З різноманіття вживаних в будівництві матеріалів найбільш гігієнічними і екологічно чистими є конструкції з цільної деревини. На відміну від бруса в колод не зрізаються природні, найщільніші і стійкі до ураження гнилями та грибами зовнішні шари деревини, і внутрішня більш рихла деревина виявляється захищеною.

Брусу рубані стіни переважно виконувати з дерев хвойних порід. Їх зводять з колод, покладених один на одного горизонтальними рядами (вінцями). Вони зв'язуються в кутах врубками і утворюють зруб.
Кутові врубки рублених будинків
Рис. 1. Конструкції кутових врубок рублених будинків із залишком (у чашку):
1 - цоколь, 2 - зливна дошка, 3 - клоччя; 4 - потайний шип; 5 - колода; 6 - кутовий шип; 7 - штукатурка по драні.

Основними типами конструкції кутових врубок рублених будинків є врубки із залишками («в чашу») і без залишку ("у просту лапу"). За старих часів виступаючі з площини стіни врубки «в чашу» були характерні для сільських будівель і служили прикрасою будівлі. При сполученні «в лапу» витрачалося менше деревини, тому сполучення «в лапу» вважалося більш доцільним. Однак не слід забувати, що врубка «в чашу» служить додатковою теплоізоляцією, значно знижує тепловтрати кутів будинку.
Кутові врубки рублених будинків
Рис. 2. Конструкції кутових врубок рублених будинків без залишку (у лапу):
1 - зливна дошка, 2 - клоччя, 3 - штукатурка по драні; 4 - кутова пілястра; 5 - корінний шип.

Колоди для рубання будинку готують заздалегідь: вони повинні бути сухими, очищеними від кори. Рекомендується вибирати ретельно оброблені круглі колоди, їх товщина у верхній частині зрубу повинна бути 22 см (для будинків, що будуються в центральній смузі Росії) і 24 ... 26 см для північних районів та Сибіру).
Конструкції зовнішніх рублених стін
Рис. 3. Конструкції зовнішніх рублених стін:
а - згуртовування вінців жолобчастим пазом;
б - сполучення вінців гребенем;
в - сковородень;
г - сполучення зовнішньої стіни з внутрішньої;
д - розріз по стіні;
1 - решетування; 2 - дощата покрівля; 3 - кроквяна нога; 4 - скоба, 5 - кобилка; 6 - паз між вінцями, утеплений клоччям; 7 - горищне перекриття; 8 - осадовий зазор з утеплювачем; 9 - верхній і нижній бруси віконної коробки; 10 - рядовий вінець; 11 - дошка; 12 - просмолена прокладка, 13 - гідроізоляція; 14 - підготовка під підлоги на лагах, 15 - окладний вінець; 16 - цегляний цоколь, 17 - бутобетонний фундамент.

Колоди з'єднують врубками. По висоті кожної колоди виконують паз. Вінці слід класти пазом донизу, щоб у стіну не потрапила вода. Потім вінці скріплюють вставними шипами (дерев'яними пластинками), розташованими на відстані 1 ... 1,5 м один від одного, а по висоті - в шаховому порядку. У простінку повинно бути не менше 2-х шипів (шкантів) довжиною 10 ... 12 см в кожному ряду. Шипи розташовуються в пазах на відстані 35 см від отвору. Товщина шипа 2,5, ширина - 12 см.

Колоди в стінах підбирають по товщині, укладають комлями в різні сторони по висоті зрубу і з'єднують по довжині спеціальним гребенем. Над стійками і косяками прорізів на осідання стін залишають зазори, які для зменшення продувності заповнюють теплоізолювальної прокладкою. Крім того, для щільного з'єднання колоду осаджують ударами дерев'яного молота (барса) до щільного з'єднання з раніше укладеним. Самий нижній вінець, що спирається безпосередньо на фундамент, виконують на 2,5 ... 4 см товщі інших. Він називається окладним вінцем.

Окладний і верхній вінці зрощують по довжині прямим або косим замком, а проміжні - торцевим шипом, розташовуючи їх вразбежку.

Балки, так само, як і вінці, в перетинах врубують сковороднем або «ластівчин хвіст». У прорізах перерізані вінці торцевими шипами входять у пази колоди отвору. Над прорізами або під балкою обов'язково повинен бути цілісний вінець. Вінці внутрішніх стін окантовують з обох сторін, вінці зовнішніх стін - тільки з внутрішньої сторони.

Товщина зовнішніх рублених стін для житлових будинків залежно від розрахункових температур зовнішнього повітря наведена в табл. 1. Вінці зовнішніх стін виконують на 2 см тонше за шириною паза в 8 ... 9 см.
Таблиця 1. Товщина зовнішніх рублених стін житлових будинків Розрахункова температура зовнішнього повітря, ° C Товщина вінців, см Ширина пазів, см
-20 18 ... 20 11 ... 12
-30 20 ... 22 12 ... 13
-40 24 ... 25 13 ... 14

Максимальна відстань між поперечними стінами не повинна перевищувати 8 м. При відстані більше 8 м рубані стіни скріплюють стискачами, виконаними з брусків перетином 150x110 або 200x150 мм. Вони перешкоджають випучіванію колод. Ці стискання відстоять на відстані 4 ... 5 м один від одного і від кутів будівлі або від поперечних стін. Бруси з'єднують болтами Ø ≥ 16 мм, які розташовують по висоті через кожні 100 ... 150 мм. Верхній і нижній болти ставлять у других чи третіх вінцях зверху і знизу. Для забезпечення вільного осідання стін отвори для болтів у стискаючи виконують у вигляді прорізів, а гнізда для шипів вирубують із запасом по глибині на 2 ... 3 см більше висоти шпильки.

Через усушки деревини і ущільнення клоччя в швах в перші 2 роки зруб дає осідання, складову приблизно 5% висоти стіни. Після закінчення опади рекомендується ще раз проконопатити шви між колодами, а потім обшити дошками торці поперечних стін і кути. Іноді стіни штукатурять по дранці.

Кращими матеріалами для проконопачування служать пенька і клоччя, які треба розтріпати і очистити від зайвої багаття. Іноді використовуються мох, торф і тирсу, але вони викликають гниття деревини, а пересушене мох кришиться. З цієї причини до таких теплоізоляційних матеріалів додають суміш з 10% вапна-пушонки і 5% гіпсу. Суміш ретельно перемішують і утрамбовують.

В якості антисептиків можна застосувати фтористий натрій, дьоготь, антраценове масло. Для захисту деревини від гниття і зволоження використовується також рулонна гідроізоляція окладного вінця з цоколем.
Примикання нижньої обв'язки рубаною стіни до цоколя
Рис. 3. Вузол примикання нижньої обв'язки рубаною стіни до цоколя:
1 - другий вінець; 2 - зливна дошка, 3 - окладний вінець; 4 - прокладка з палиці, 5 - брусок для кріплення зливу; 6 - дошка-підкладка; 7 - гідроізоляція з руберойду, 8 - вимощення; 9 - цоколь; 10 - фундамент.

Окладні вінці розташовують на 40 см вище планувальної позначки поверхні грунту та антисептируют. Для захисту окладного вінця від гниття можна покласти під нього дошку-підкладку товщиною 40 ... 50 мм і шириною 30 мм. Її треба антисептировать або покрити з трьох сторін, крім верхньої і торцевою, бітумної мастикою. Можна обернути дошку з трьох сторін двома шарами руберойду й укласти гідроізоляцію.

Для забезпечення щільного прилягання нарізають смуги з руберойду і, стикуючи впритул, укладають з в 2 ... 3 шари. Для захисту нижньої частини зрубу від атмосферних опадів в другому вінці вибирають паз, в який вставляють зливну дошку або смугу з покрівельної сталі. Ширина смуги повинна бути такою, щоб вона нависала над цоколем на 50 мм.

Теги: рублені стіни


Категорія: Конструкції будинку | Переглядів: 500 | Додав: Serhiy | Теги: рублені стіни | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]